13 grudnia 1981 - Pamiętamy! Film "Nie zabierajcie mamy", wystawa IPN.

22 października 2021 r. w naszej szkole uczniowie z klas: 2C, 3A oraz 3 SMa w ramach lekcji historii, wzięli udział w projekcji filmu dokumentalnego pt. "Nie zabierajcie mamy", który ma na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981r. – 22 lipca 1983r.).

Film stanowi doskonały materiał edukacyjny dotyczący funkcjonowania systemu totalitarnego. Bazując na relacjach ofiar poddajemy analizie metody działania komunistycznego aparatu terroru wobec społeczeństwa. W filmie umieszczono wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie. Film powstał dzięki dofinansowaniu Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Został zrealizowany we współpracy z Regionem Częstochowskim NSZZ “Solidarność” i Stowarzyszeniem Więzionych, Internowanych i Represjonowanych „WIR”.

Ponadto, wszyscy uczniowie naszej szkoły mają możliwość zapoznania się z prezentacją wystawy mobilnej na temat wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przygotowanej przez IPN. Projekcja filmu i wystawa zostały przygotowane w ramach projektu 13 grudnia 1981 - Pamiętamy! przez nauczycieli M. Nanuś, A. Majdzik, A. Janikowską.

13 grudnia 1981 - Pamiętamy! Film "Nie zabierajcie mamy", wystawa IPN.