Wycieczka uczniów ZST do Zakopanego i Kościeliska

Jesteśmy uczniami Zespołu Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej i w dniach 5-7 października 2021 r. odwiedziliśmy miasto w południowej Polsce – Zakopane. Chcemy Wam opowiedzieć o tej wyciecze. To największa miejscowość znajdująca się w otoczeniu Tatr, zimowa stolica Polski, duży ośrodek sportów zimowych.

Spacerowaliśmy Doliną Kościeliską, która jest przedstawicielem doliny walnej, czyli takiej, która prowadzi od głównej grani Tatr, aż do podnóży gór. Spacer po drodze uprzyjemniał nam Kościelski Potok.

Odwiedziliśmy Cmentarz na Pęksowym Brzysku. To pierwszy zakopiański cmentarz z 1851 r. Znajduje się tam około 500 grobów, w tym250 osób zasłużonych. Nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki: kapliczkami, góralskimi krzyżami. Znajdują się tu groby m. in.: Stanisława Marusewicza, Heleny Marusarzówny, Kornela Makuszyńskiego, Władysława Orkana, Kazimierza Przerwy – Tetmajera, Tytusa Chałubińskiego, Jana Długosza.

Spacerowaliśmy najsłynniejszym deptakiem w Polsce - Krupówkami. W pobliżu tej reprezentacyjnej ulicy Zakopanego znajduje się Muzeum Tatrzańskie im. Dra. Tytusa Chałubińskiego, Dworzec Tatrzański, Neoromański kościół parafialny pw. Świętej Rodziny.

Mieszkaliśmy w Kościelisku w urokliwej Willi pod Orłem, gdzie biesiadowaliśmy podczas grillowej kolacji. Kierownikiem wycieczki była mgr Iwona Wilk, a opiekunami: mgr Justyna Renkowska i mgr Danuta Bratek. Serdecznie dziękujemy za zorganizowanie wycieczki pani Iwonie Wilk.

Wycieczka uczniów ZST do Zakopanego i Kościeliska