Sprawni jak żołnierze wystartują w zawodach wojewódzkich

Kolejny raz Dąbrowa Górnicza była miejscem rywalizacji młodzieży szkół ponadgimnazjalnych uczestniczącej w zawodach sportowo – obronnych ,,Sprawni jak żołnierze”. Zawody organizowane są przez Śląskiego Kuratora Oświaty i Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach oraz Dyrektora Biura Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego Ligi Obrony Kraju.

Celem zawodów jest popularyzowanie wśród młodzieży zagadnień związanych z obronnością kraju i ratownictwem medycznym.

Organizatorem zawodów na etapie delegatury było Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Sosnowcu. Koordynatorem zawodów była Pani Anna Adamczyk, starszy wizytator KO Delegatury w Sosnowcu. Rejonowy etap zawodów został przeprowadzony w Hali Sportowej ,,Centrum”  we współpracy z Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej, Towarzystwem Sportów Obronnych ,,Muszkiet” oraz Zespołem Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej.

Do rywalizacji przystąpiło 8 trzyosobowych drużyny dziewcząt i 10 drużyn chłopców, reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z Dąbrowy Górniczej, Będzina, Jaworzna, Sosnowca, Wojkowic, Zawiercia, Poręby, Żarnowca, Łaza i Pilicy. Zawodnicy zmierzyli się w czterech punktowanych konkurencjach: w teście sprawnościowym, gdzie liczył się szybki bieg, zwinność oraz siła, w strzelaniu, które obejmowało 3 strzały próbne i 5 strzałów punktowanych z karabinka pneumatycznego do tarczy oddalonej o 10 m, w rzucie granatem ćwiczebnym do celu oraz w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.

W klasyfikacji drużynowej dziewcząt najlepszą drużyną okazały się uczennice Zespołu Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej, które zajęły I miejsce. Na drugim miejscu znalazł się Zespół Szkół im. prof. R. Gostkowskiego w Łazach, a na trzecim Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w w Jaworznie.

W klasyfikacji indywidualnej pierwsze miejsce zajęła Joanna Kurek (ZST w Dąbrowie Górniczej), drugie Izabela Miranowicz (ZSP Nr 2 w Jaworznie), trzecie zdobyła Justyna Baniak (ZST w Dąbrowie Górniczej).

Wśród chłopców drużynowo bezkonkurencyjni okazali się uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Dąbrowie Górniczej, drugie miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół Rolnieczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu, a trzecie uczniowie Zespołu Szkół w Porębie.

Najlepszym zawodnikiem wśród chłopców okazał się Krystian Wróbel (ZSB w Dąbrowie Górniczej), drugie miejsce zdobył Sebastian Dziechciarz (III LO im. C. K. Norwida w Będzinie), a trzecie Rafał Wróbel (ZSB w Dąbrowie).

Pucharami,medalami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Kuratorium Oświaty w Katowicach i Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza nagrodzono najlepsze drużyny w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej.

Zwycięska drużyna dziewcząt i chłopców z Dąbrowy Górniczej awansowała do etapu wojewódzkiego zawodów, który odbędzie się 2 czerwca w Rybniku.

Sprawni jak żołnierze

Skład drużyny dziewcząt reprezentującej Zespół Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej:

• Joanna Kurek,
  • Aleksandra Łaszowska,